Foksterjeras

Tai du viename: trumpaplaukis ir šiurkščiaplaukis foksterjerai. Kai Romos legionai 55 metais prieš Kristų išsilaipino Britanijoje, be kitų įdomybių, pirmą kartą pamatė nedidelius šuniukus, kurie persekiojo ir gaudė grobį po žeme. O pirmą veislės aprašymą 1570metais mums paliko gydytojas iš Kembridžo universiteto Džonas Kousas. Šią datą galime laikyti oficialia veislės gimimo diena. Vėliau, gerinant veislės eksterjerą ir darbines savybes, foksterjerui buvo įlieta taksų, anglų haundų, o dar vėliau, biglių ir fokshaundų, trumpaplaukio juodo su įrudžiu terjero, buldogo ir greihaundo kraujų. Oficialus veislės standartas buvo paskelbtas 1876 metais.

Gyvuoja du foksterjero tipai – šiurkščiaplaukio ir trumpaplaukio.Tai panašios, bet visiskai skirtingos ir savarankiškos veislės Šiurkščiaplaukis foksterjeras yra jaunesnysis trumpaplaukio pusbrolis. Jis buvo išvestas XIX amžiaus gale, trumpaplaukiui foksui įliejus šiurkščiaplaukio juodo su irudžiu terjero kraujo. Norėta gauti šunį išskirinai lapių medžioklei. Pirmą kartą parodoje buvo pademonstruotas 1872 metais.

Abu foksterjero tipai pasaulyje labai populiarūs. XIX amžiuje populiaresni buvo trumpaplaukiai. Jie buvo praktiškesni, nes trumpas plaukas neprisiveldavo įvairiausių dygių ir mažiau išsipurvindavo po žeme. Bet XX amžiaus pradžioje, kai šiurkščiaplaukį foksterjerą pamėgo turtingos damos, jis tapo vos ne privaloma tualeto dalimi. Iš azartiško medžiotojo šiurkščiaplaukis foksas tapo salonų liūtu, kuris tikrą medžioklę matė gal tik sapnuose. Bet foksas nebūtų anglas. Ir, žinoma, originalas. Jų tarpe atsirado tokių, kurie per Pirmąjį pasaulinį karą buvo apdovanoti medaliais už nuopelnus tėvynei, o toksai IGLU, 1928 -1930 metais tapo admirolo Berdo ekspedicijos į Antarktidą dalyviu. Įdomu tai, kad kelioms jų kartoms, fotelių ir salonų laikotarpis beveik neturėjo jokios negatyvios įtakos. Ir kai po Antrojo pasaulinio karo juos vėl pradėjo naudoti pagal paskirtį, paaiškėjo, kad didžioji jų dauguma tokie pat stiprūs, ištvermingi ir drąsūs medžiotojai. Kai kurie – drąsūs iki beprotybės.

  • Lietuvos Kinologijos Centras